Nečekejte na realitní zákon, naučte se poznat dobrou realitku i bez něj. Jak rychle poznat dobrou realitku?

1. dobrá pověst

Co víte o dané realitní kanceláři? Jakou s ní mají zkušenost jiní lidé? Zjistěte si reference od bývalých klientů. K hledání vám pomůže internet či zkušenosti známých.

2. kamenná pobočka, doručovací adresa

Má realitní kancelář recepci, jednací místnost a především doručovací adresu? Jedním z oblíbených triků podvodných realitek jsou smlouvy, které nelze vypovědět, protože není jak. Mějte jistotu, že v případě jakékoli potřeby oficiální korespondence máte možnost dopis doručit.

3. profesní pojištění

Bohužel stále ještě není povinností realitek odpovídat za škodu způsobenou svým jednáním. Vybírejte jen takovou realitku, která má profesní pojištění a v patřičné výši. Chtějte vidět platný certifikát o jeho uzavření. Realitka bez profesního pojištění vám neposkytuje žádné právní záruky a nenese žádnou odpovědnost.

4. rozsah služeb

Ještě než cokoli podepíšete, ujasněte si celkový rozsah služeb, výši a způsob platby provize. Platí provizi prodávající nebo kupující nebo se dělí na půl? Co vše vám realitka nabízí? Výše provize musí být úměrná poskytovaným službám. Výhradní zastoupení je žádanou variantou, přináší výhody pro klienta i realitku, pečlivě si ale přečtěte podmínky smlouvy.

5. obchodní talent

Makléř je obchodník a především obchodník na vaší straně. Zastává jen a pouze vaše zájmy. Pozor tedy na takové, kteří vám „mažou med kolem pusy“. Obchodní strategie prodeje či koupě musí být reálná a podložená zkušenostmi a daty.

Je realitka podvodník?

V každém odvětví narazíte na podvodníky a takzvané šmejdy. S jejich výskytem nic neuděláte, ale co udělat můžete? Můžete je včas rozpoznat a obloukem se jim vyhnout. Nejčastější realitní podvody vám pomůže rozklíčovat nezávislý realitní projekt BlacklistReality.cz.