Podle dotazníkového průzkumu, který probíhal v červnu a červenci letošního roku, by 60 % lidí využilo služeb realitní kanceláře. Od realitky očekávají především kvalitní inzerci a rychlé nalezení klienta. Bojí se však nekvalitní služby a placení provize bez nároků.

Jaký je nejčastější důvod odmítnutí realitky?

Lidé realitkám nevěří. A není divu: zatím neexistuje žádná norma, která by stanovovala kvalitu a rozsah poskytovaných služeb.

Za poslední léta si realitky vybudovaly pověst nedůvěryhodných obchodníků až podvodníků, a proto je nejčastějším důvodem, proč prodávat sám, právě nedůvěra ve služby zprostředkovatele obchodu. Klienti realitek často doplácejí na to, že realitky nemají profesní pojištění. Nepojištěné realitky neposkytují klientovi žádné právní záruky, nenesou odpovědnost nebo se z nich jen velmi těžko vymáhá.

Hodnocení realitek

Zkušenost s realitkou či makléřem má až 90 % dotázaných, názory na ně jsou však rozporuplné.

Snadne reality, zkusenost s realitkou

Zdroj: www.mmr.cz

Podle vyhodnocení dotazníkového šetření vyplývá, že převládají spíše negativní zkušenosti. Hodnocení jen potvrzuje celkový stav realitního trhu, kdy slova jako makléř, realitka a provize jsou vnímána jako synonyma pro podvod a podvodníky.

Informovaný klient

Chystáte se oslovit realitní kancelář? Nemusíte čekat na realitní zákon, stačí si jen vybrat kvalitního zprostředkovatele. Posuzujte kancelář především podle rozsahu služeb či referencí.

Snadne reality, vyber realitky

Zdroj: www.mmr.cz

Hodnoticím kritériem může a nemusí být výše provize, i zde platí, že za méně peněz očekávejte méně muziky. Pozor ale i na nesmyslně vysoké částky. Standardní provize realitky, aby pokryla všechny náklady vynaložené na zakázku, by se měla pohybovat mezi 3 – 6 % z prodejní ceny nemovitosti v závislosti na její ceně a rozsahu poskytovaných služeb.

Čtěte také: 5 rychlých tipů, jak poznat dobrou realitku

Realitní zákon

Česká republika zatím nemá pevně stanovená pravidla pro realitní trh. Ačkoli se s realitním zákonem počítá až od roku 2018, přípravy probíhají už nyní. Výsledky z výše uváděného dotazníkového šetření, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, budou zohledněny při jeho tvorbě. Dosud zatím stačilo pro realitní živnost mít čistý trestní rejstřík a věk nad 18 let. Doufáme, že připravovaný zákon mnohé změní a reality se opět stanou jen výsadou odborníků.