Zimní rekreační sezóna právě končí a letní ještě nenastala; jaro je každoročně dobou, kdy novými nabídkami ožívá trh s rekreačními objekty, ať už se jedná o soukromé chaty či objekty vybavené pro poskytování ubytovacích služeb. Tato dimenze trhu poskytuje potenciálním investorům příležitost si zavést živnost v rekreaci, a to zejména dvěma způsoby: provozováním penzionu nebo krátkodobým pronajímáním apartmánů.

Základna operací a domov mimo domov

Hlavním faktorem při výběru typu rekreačního objektu, do nějž hodláme investovat, by měla být skupina lidí, kterou hodláme oslovit. Penzionů využívají nejčastěji turisté a rodiny s dětmi coby základen pro výlety do okolí, jedná se jim tedy primárně o místo na osvěžení se a přespání. Krátká doba pobytu povede k častému obměňování návštěvníků a větším pracovním nárokům na služby jako úklid a jídlo; zároveň ale znamená, že výdělek je rozdělen na více nižších částek a penzion bude mít výdělek i při nižší návštěvnosti.
Oproti penzionům se u nás v poslední době rozmáhá trend pronajímání apartmánů v atraktivních lokalitách, zejména v horách. Takový rekreační objekt je zpravidla určen bohatší klientele, která si může dovolit strávit na dovolené delší dobu a od bydlení bude čekat vyšší úroveň soběstačnosti a komfortu, druhý domov daleko od domova. Vybavení apartmánu tedy bude podstatně dražší a musí pamatovat i na služby, které lze v penzionu zajistit hromadně, obvykle kuchyně a koupelny. Se službami se tedy u apartmánů pojí nižší výdaje – není třeba zajišťovat stravu a úklid je nutný pouze v období „mezi nájemníky“.

apartmány na prodej jeseníky

Lokalita, klientela a co z toho

Některé rady platí pro provozování obojího. Umístění je klíčem: od lokality se odvozuje kdy a jaká skupina lidí bude objekt navštěvovat. Přitom nemusí být nutně pravdou, že investice do rekreačního objektu je vázaná na turistické sezóny; u Čechů se stále více projevuje potřeba a možnost během uspěchaného pracovního roku na chvíli zmizet z velkoměsta a doplnit síly někde v přírodě. Měli bychom si ale být vědomi možností a lákadel okolí našeho rekreačního objektu. Apartmány v horách by měly být vybaveny prostorem na odkládání lyží; provozovatel penzionu v lázeňské oblasti bude chtít zohlednit vyšší potenciální věk a nižší pohyblivost své klientely.