Smlouva s realitkou, rezervační smlouva, kupní smlouva. Smlouvy jsou základem každého ujednání a obchodu. Jak získat opravdu bezpečné smlouvy a jak si zajistit, abychom nepodepsali něco špatně?

„Nejčastěji se setkáváme s tím, že klienti podepíší smlouvu, ze které jim pak vyplývají nesmyslné závazky, které nejsou schopni plnit,“ shrnuje problémy uživatelů na portálu BlacklistReality.cz Mgr. Linda Mitrychová. „Obrací se na nás s žádostí o pomoc ve chvíli, když již mají podepsáno. Pak už je hodně obtížné jim pomoci. Vždy je ideální před podpisem každé smlouvy její obsah konzultovat s právníkem.“

Právě z tohoto důvodu se organizace provozující portál BlacklistReality.cz obrátila na společnost Bez provize, která se problémy na realitním trhu přímo zabývá. Ve spolupráci s ní vytvořila pro své klienty jedinečný balíček právní ochrany, který klienta provede všemi nástrahami koupě a prodeje. „Navíc jsme do balíčku zahrnuli advokátní úschovu, aby klient měl i své peníze pod kontrolou,“ říká o nové službě Ing. Alena Horáčková ze společnosti Bez provize.

Právě ochrana finančních prostředků je druhým nejčastějším problémem uživatelů portálu. Mezi klasické případy patří odeslání na účet přímo prodávajícímu. Prodávající však už práva k nemovitosti nepřevede a vypaří se i s penězi. Stejné to bývá i u podvodných realitních kanceláří, kde klient zašle peníze na běžný účet kanceláře. Mitrychová varuje: „Už to by měl být pro kupujícího signál, že je něco v nepořádku a měl by si vyžádat od realitní kanceláře jistotní účet, kde je úschova zdarma, nebo zvolit nejbezpečnější variantu, kterou je advokátní úschova. Lidé však v domnění, že nějakou tu tisícovku na úschově ušetří, posílají mnohdy své celoživotní úspory podvodníkům bez jakékoli ochrany.“

Osobní realitní právník řeší základní bezpečností kameny celého obchodu: smlouvy a bezpečnou úschovu finančních prostředků. Právní ochrana je platná po celý rok, takže klient se může na právníka kdykoli obrátit a konzultovat s ním vše týkající se smluvního a občanského práva. Třeba sousedské spory či jednou pro vždy vyřešit problematického nájemníka.

„Unikátní na této službě je, že bez dalších nákladů může tuto službu klient využít již před prodejem k řešení právních vad, rodinných sporů či řešení závazků na nemovitosti,“ hodnotí Osobního realitního právníka Horáčková. „Službu lze využít pro případ prodeje, koupě i nájmu. Nezáleží na tom, zda prodej či koupě probíhá pod realitní kanceláří. Služba je určena všem, kteří potřebují vytvořit smlouvy či jejich obsah zkonzultovat s právníkem. Bonusem navíc je advokátní úschova, kterou realitní kanceláře zdarma nenabízí,“ doplňuje Mitrychová.

Více o službě →