Nákup nebo prodej nemovitosti znamená manipulaci s nemalou finanční částkou, často se jedná o rozhodnutí, jehož následky poneseme celý život. Vyplatí se tedy i pečlivě vybrat realitního makléře.

V žádném případě bychom neměli využít první realitní kanceláře, která se nám nabídne – dobrý makléř nám ušetří čas i peníze, zatímco špatný se nám těžce nevyplatí.

Chybí zákon i pořádek

V České republice není zatím trh s nemovitostmi zákonem nijak regulován. Povolání realitního agenta tak může vykonávat prakticky každý, což výběr kvalitního makléře značně komplikuje. Parlamentem připravovaný zákon o poskytování služeb realitních zprostředkovatelů má zpřísnit podmínky: po makléřích bude vyžadovat prokázané tři roky praxe nebo splnění zkoušek. Ty je sice možné složit i za stávajících podmínek, nicméně nejsou povinné a značná část obchodníků s realitami je nemá. Nový realitní zákon má navíc učinit povinnou částí smlouvy pojištění odpovědnosti za škodu a zřízení samostatného bankovního účtu pro úschovu klientových peněz, v platnost by ale měl vejít v nejdříve roce 2017.

Kritéria výběru: Odbornost a solidnost

Dobrý realitní makléř se orientuje v cenách nemovitostí a má zkušenosti s trhem. Významnými, i když ne jedinými, ukazateli kvalit realitního agenta je jak dlouho už firma působí – neschopní makléři v oboru dlouho nevydrží – a jeho či její schopnost odpovědět na naše otázky ohledně transakce. Měli bychom se přesvědčit i o tom, že se makléř vyzná v zákonech týkajících se jeho oboru nebo má přístup ke konzultantovi s právnickým vzděláním; smlouva je právně závazným dokumentem a nevzdělaný realitní agent může klientovi způsobit pěkných pár problémů s dalšími poplatky či nejasným pojištěním.

Rozhodit sítě

Nejspolehlivější metodou ale zůstávají staré dobré reference. Potenciální klient by měl rozhodit sítě mezi známé, známé jejich známých a známé známých jejich známých a těžit z jejich zkušeností. Velmi snadným způsobem získání informací je propátrat diskusní fóra a sociální sítě.
Další možností je konzultovat náš problém s realitní poradnou. Zde je potřeba si pečlivě prověřit, na koho je námi zvolená poradna napojená, mnoho nápomocně se tvářících kontaktů a internetových stránek totiž provozují přímo realitní kanceláře, což značně zužuje okruh rad a řešení, které nám mohou nabídnout. Nejspolehlivější jsou nezávislé neziskové organizace, např. Občanská realitní poradna.