Inzerát a prohlídka nemovitosti, kterou se chystáme koupit, nám o ní nikdy neřeknou všechno potřebné. Jako v tomto oboru vždy se vyplatí opatrnost – ptát se, zjišťovat a zejména kontrolovat, abychom příliš pozdě nezjistili, že náš nový objekt má skryté vady.

Co je to skrytá vada?

Podle zákona se jedná o vadu, která existovala v době převzetí nemovitosti kupujícím, ale vyšla najevo až dodatečně. Nefungující topení, tenké zdi propouštějící hluk, zamalovaná prasklina ve stropě, to všechno se může projevit až příliš pozdě. Občanský zákoník z roku 2013 dává možnost reklamovat skrytou vadu u prodávajícího do pěti let od nabytí nemovitosti, ale začne-li se prodávající cukat, zpochybňovat a odmítat nápravu či finanční vyrovnání, riskujeme složitý a dlouhý právní proces.

Štítek a štětka

Nejvýhodnější je pochopitelně takové anabázi předejít a důkladně celý objekt prozkoumat. Mnoho nám o ne zcela očividných vlastnostech nemovitosti může říct její energetický štítek: můžeme z něj odhadnout, jak funguje topení, osvětlení a vůbec energii konzumující vybavení objektu. Průkaz energetické náročnosti budovy nám také sdělí, jestli náhodou někudy neuniká teplo – třeba kvůli staré mu obložení budovy nebo nekvalitní izolaci šikminy střechy. PENB nám ale samozřejmě neřekne vše o možných skrytých vadách objektu – a pak se nacházíme v situaci, kde nezbývá než ověřit, že třeba takový komín funguje, jak má jen tím, že vylezeme na střechu a vrazíme do něj čisticí štětku sami.

Ještě skrytější vady

I pokud se odhodláme k výškové akrobacii, zbývá značné množství skrytých vad, které pro laika prakticky není možné odhalit. S trochou přesouvání strategicky rozmístěného nábytku můžeme objevit vlezlou plíseň nebo skvrny ukazující na špatnou izolaci před vodou, ale dokážeme přesně posoudit statiku domu? Opadanou omítku už považujeme pomalu za normální, co když se za ní ale skrývá prasklina? Dokážeme při prohlídce bytu, která se obvykle koná během dne, posoudit hladinu hluku v okolí během rána a zejména večera? Kapitolou samy o sobě jsou trubky: víme, co a kam každá vede, máme představu o tom, jaký hluk mohou vydávat?

Profesionální inspekce

Nejsme-li si v kterékoli z těchto (a mnoha dalších) oblastí jistí, vyplatí se požádat o inspekci nemovitosti. Inspektoři svoje služby neposkytují zdarma, ale cena za důkladnou prohlídku a posouzení nemovitosti profesionálem, který má potřebné vzdělání a zkušenosti na to, aby věděl, po čem se dívat nás stále přijde na méně než nákladné opravy a složité vymáhání – a rozhodně nám ušetří stres z období, kdy na ně čekáme a s vadou musíme žít.