Při nákupu realit by nás neměla zajímat jen lokalita a cena – existuje mnoho dalších způsobů, jak se nám může nová nemovitost nevyplatit. Jednou z nejčastějších příčin podezřele nízkých cen domků a bytů jsou například vysoké náklady za vytápění a elektřinu, které je těžké předpovídat jen na základě reklamních materiálů nebo prohlídky.

Co je to PENB?

Ukazatelem tohoto druhu nákladů nutných k provozu nemovitosti je průkaz energetické náročnosti budovy, také označovaný  zkratkou PENB. Jedná se o obdobu štítků běžně nalezených na elektrických spotřebičích, která srovnává spotřebu bytu se zákonem určenou normou. Měří se celkový roční přísun energie, energie dodaná na systémy jako topení, větrání, ohřívání vody a osvětlení, i únik tepla přes obložení budovy.

Kdo musí mít průkaz a kdo by ho měl mít

Průkaz energetické náročnosti budovy je v současnosti jedním z dokladů zákonem vyžadovaných při prodeji nebo pronájmu domu, stavění nových budov a provádění větších stavebních úprav. PENB nemusí mít staré domy postavené před rokem 1947 a bytové domy – tedy dokud se některý z bytů neprodává.
To, že není povinný, ale neznamená, že se bez něj snadno obejdeme. Provozní náklady patří mezi zásadní informace nutné pro výběr nemovitosti a zároveň zůstávají jedním z méně srozumitelných údajů, které nám prodejci mohou poskytnout či takticky zamlčet. Není tedy od věci při hledání vhodného domu či bytu PENB přímo vyžadovat – nebo se dohodnout na provedení posudku, na jehož základě může být průkaz udělen.

Kde štítku věřit a v čem zavádí

Vyhotovení takového posudku něco stojí, nicméně jedná se o jakousi záruku: dává se jím najevo, že z energetické stránky není co skrývat. Prodávající je ze zákona povinen průkaz poskytnout a uvádět už v inzerci; pokud k tomu nedojde, hrozí značná pokuta. Při zvažování nákupu nemovitosti bychom tedy v každém případě měli na poskytnutí průkazu trvat a zohlednit jím poskytované informace ve svém výběru.

PENB je nepochybně šikovným zdrojem informací, je ale potřeba si uvědomit jeho limity. Ze způsobu, jakým je měřen, vyplývá, že nám neřekne nic o přesné částce, kterou za energii zaplatíme; ta se totiž odvíjí od ceny, kterou si účtuje poskytovatel energie v dané budově či oblasti. Průkaz tedy můžeme použít k tomu, abychom si vytvořili nějaký obraz, obecné povědomí, nebo srovnávali jednotlivé možnosti, ale nemá smysl od něj očekávat přesné určení výdajů.