S realitkou a bez DPH, časté lákadlo prodávajících a kupujících, je přeci trendy ušetřit každou korunu hlava nehlava. A je to skutečně výhra? Co se skrývá za větičkou „nejsme plátci DPH“? Přinášíme vám pár zkušeností, rad a především otázek. Zkuste si sami odpovědět a podle toho se rozhodnout, jak se svým majetkem naložíte.

Stát a daně

Plátcem DPH je každá fyzická či právnická osoba s ročním obratem nad 1 mil. korun. Plátcem DPH se můžete stát i pod tento limit, dobrovolníkům se meze nekladou a v mnohých aspektech to má své výhody.

Co znamená (ne)být plátcem DPH?

Pokud není realitní kancelář plátcem DPH, znamená to, že z právního hlediska nedosahuje svým obratem na státem stanovený limit, aby se jím ze zákona musela stát. Zamyslete se: má realitka nízký obrat proto, aby nebyla plátcem DPH, nebo proto, že má příliš málo prodejních zkušeností a dovedností, a tím málo obchodních realizací? Opravdu chcete svůj majetek svěřit někomu takovému?

V realitní praxi

Obrat jeden milion korun ročně znamená vybraný jeden milion korun na provizích realitní kanceláře. Je to moc nebo málo? Kolik je vlastně ten milion? Orientačně 8 prodaných bytů za rok. A opět: je to moc nebo málo? Záleží, co ze strany realitní kanceláře očekáváte.

Kvalitní služby realitních kanceláří zahrnují komplexní prodejní a poprodejní servis, odborné poradenství a profesionální obchodní jednání. Realitní kancelář je obrovským mechanizmem, který nejen že sdružuje realitní makléře, ale zabezpečuje jim kvalitní vzdělávání, kontroluje jejich aktivitu a poskytuje jim prodejní zázemí. Pro své klienty i makléře má k dispozici asistenční službu, recepci, na kterou se může klient kdykoli obrátit, reprezentační prostory, ve kterých makléři jednají s klienty. Realitní kancelář zabezpečuje veškerou inzertní činnost a tak dále a tak dále… Je vůbec možné, aby někdo, kdo se prohlašuje za realitní kancelář a nebyl plátcem DPH, byl schopen toto vše finančně pokrýt a zabezpečit z tak nízkého obratu? Je vůbec schopen obstát na trhu s profesionální konkurencí?

Kdo je kdo

Kdo bude stát za jménem realitky, která není plátcem DPH? Podle výše zmíněných ukazatelů to bude zřejmě někdo, kdo se realitami zabývá jen okrajově, drobný živnostník, jeden člověk. Je možné, aby se zvládl orientovat na realitním trhu, co od něj můžete očekávat? Jaké bude mít realitní vzdělání, kdo ho zaškolí, když je jen sám? Co vám může nabídnout?

A jaký je rozdíl mezi tím, když vám byt prodává takovýto člověk nebo když se do boje s realitními mlýny pustíte sami?

 • Makléř

  Kdo je kdo?Neplátce DPH může být velmi zkušený makléř,nezávislý,nepracující pro žádnou realitku a přitom s daleko věětším přehledem a zkušenostmi než autor zmíněného a zavádějícího článku.Vyznívá to tak,že jedině RK jako plátce DPH je jediná a správná pro prodej nemovitosti.To je naprostá blbost.
  Často se stává,že nezávislý a samostatný realitní makléř prodá rychleji a kvalitněji nemovitost než zaběhlé,velké RK ,plátci DPH s pobočkami po celé ČR,atd…
  Samotná nezávislý makléř bývá v naprosté většině případů flexibilní,nemá v nabídce desítky či stovky „ležáků“ nemovitostí,nehraje na kvantitu,ale na kvalitu a osobní přístup!

  • SnadneReality

   Článek hovoří o realitních kancelářích – neplátcích DPH, ne o
   samostatných makléřích, ať již plátcích nebo neplátcích, kteří pracují
   samostatně, aniž by tvrdili, že jsou realitní kanceláří. Pak je otázkou, co si
   představujete pod pojmem „realitní kancelář“? Realitní kancelář tak, jak si ji představuje klient, by měla zajistit komplexní realitní službu – to obnáší
   kamennou provozovnu, kam se může přijít poradit, s tím souvisejícího
   zaměstnance, který je schopen klienty obsloužit, právníka, povinná i zatím nepovinná pojištění, webové stránky, rozsáhlou inzerci na internetu i v tisku, školicí systém pro makléře, bezpečný realitní SW, zajištění ochrany jejich osobních údajů, znalost a dodržování právních norem. Navíc samozřejmě minimálně jednoho zkušeného makléře, který za svou práci očekává odměnu. Dá se toto vše opravdu zvládnout za 83.333 Kč měsíčního obratu? Co z toho vynecháte, aniž byste neposkytl horší servis svým klientům než realitní kancelář, která prodá více zakázek a může si tedy dovolit poskytovat svým klientům tento minimální standard, ovšem za cenu toho, že poctivě dodržuje zákon a je tedy plátcem DPH? A když už nějakou z výše uvedených klienty očekávaných služeb nenabídnete, informujete je o tom, že u Vás nedostanou vše jako v běžné RK?
   Dalším námětem k zamyšlení je samostatný nezávislý makléř neplátce DPH
   versus samostatný makléř, také zcela nezávislý, plátce DPH – není přeci jen výše obratu makléře měřítkem kvality makléře?! Nechce snad klient prodávat svůj byt s makléřem, který jich umí prodat za měsíc pět, než s makléřem, který prodá sotva jeden?

 • Miloslav Suchý

  Dobrý den,
  chtěl bych krátce reagovat na článek a odezvy. Nepodceňoval bych kvality
  jednotlivce. I ten může nabídnout kvalitní servis i když není plátce DPH. Může
  to být kvalifikovaný makléř, který začal pracovat pro svou firmu (realitní
  kancelář) a nedosáhl ještě zákonem stanovené hranice obratu. Ruku na
  srdce pane Snadné reality, kdo dnes udělá za jeden měsíc 5 prodejů pokud nemá
  na starost developerský projekt! Větší kanceláře dělají slušné obraty, mají na
  to ale 10-20 makléřů a když vydělíte jejich obrat počtem makléřů tak se stěží
  dostanete na 600tis./rok/makléř. A tím jsme se dostali spíše ke kvantitě než ke
  kvalitě. I malá realitní kancelář může nabídnout full servis, jen třeba nedává
  tolik do reklamy (pak bohužel nemá ty velké obraty). Spíše bych vybíral
  realitní kancelář dle osobní zkušenosti a na doporučení okolí než podle obratu
  či líbivé a hlasité reklamy, papír a obrazovka snese všechno, na což navazuji : proč řešíte nižší provize, když Vy na jiné Vaší webové stránce http://www.reality-point.cz/reality-point/ a dalších (Bezprovize.cz, BlacklistReality.cz ) napadáte tučné provize a realitní kanceláře obecně a tváříte se jako nerealitka. Jaká je vlastně Vaše pravá tvář!
  M.S.

 • Absolutně s Vámi souhlasím. Článek nepopírá kvalitu jednotlivců, naopak se snaží poukázat na to, že plátcovství DPH u realitní kanceláře je bezesporu důkazem dosažení minimálně miliónového obratu, tedy důkazem jakési praxe. Dle vlastní zkušenosti soudě, je velmi těžké udržet obrat pod hranicí plátcovství i jako makléř – jednotlivec. Proto se mohu autora článku bez obav zastat, osobně se mi to nepodařilo hned první rok. K vaší otázce: proč řešíme nižší provize? Jde nám o to snížit klientům provize, ale také o poctivost a dodržování pravidel. Šetřit mohu legálně a poctivě (naše projekty se na takové úspory klientů zaměřují, jak jste sám napsal, doplním snad ještě inzertní portál reality-bezprovize.cz a projekt snadnereality.cz) a nebo tak, že někoho o peníze oberu. Nevidím rozdíl v okrádání kolegy, klienta a finančního úřadu. Krádež je krádež. A článek mimo jiné upozorňuje na to, že nebýt plátcem DPH (pokud se zamyslím nad vším, na co autor poukazuje) neznamená ani tak nevyhazování peněz za reklamu, jako spíše nepřiznávání příjmů od klientů. Věřím zcela na kvalitu jednotlivce, na osobní zkušenost, doporučení, stejně jako věřím, že klient takto kvalifikovaného, úspěšného makléře neodsoudí za to, že je poctivým plátcem DPH a tudíž, je jeho služba dražší. A o tom byla, alespoň pro mne, úvaha autora článku.