Během nákupu a prodeje nemovitostí mění majitele značné peněžní částky, o jejichž přesných pohybech si laik jen těžko udrží přehled. Realitní kanceláře tedy zprostředkování transakce berou na sebe; neopatrným převedením peněz si však klient říká o potíže.

Když dojde k nejhoršímu

Jedná se o jeden z nejčastěji se vyskytujících realitních podvodů: klient si s pomocí realitní kanceláře kupuje nemovitost a zaplatí dohodnutou cenu; uzavřít všechny právní náležitosti chvíli trvá, takže je přece bezpečnější, aby částku uschoval makléř, který transakci obstarává. Potom ale přijde pohroma: prodejce peníze nedostal, kupující neobdržel potvrzení o zápisu svého vlastnického práva do katastru nemovitostí a realitní agent se jaksi záhadně vypařil. I pokud se ho náhodou podaří vystopovat, získat zpět peníze převedené na účet realitní kanceláře (i pokud tato stále existuje a nebyla urychleně zrušena či vyhlásila bankrot) vyžaduje složité právní řízení s nejistým výsledkem; i v případě úspěchu makléř mezitím může s klientovými penězi nakládat, jak se mu zachce.

Kde udělal klient chybu?

Zákony České republiky v současné době nestanovují přesnou proceduru průběhu realitní transakce – a to znamená, že detaily jako umístění peněz v době mezi zaplacením částky a zápisem nového vlastníka do katastru musí být uvedeny ve smlouvě. Smlouvu ovšem píše realitní agent, a pokud má v plánu klienta podvést, nebude zdůrazňovat, že účet, na který je platba směřována, je standartním účtem realitní kanceláře (která tak může se zaplacenou částkou volně nakládat) či dokonce něčím osobním účtem. Při nákupu nemovitosti tedy musíme dávat pozor na to, kam přesně převádíme svoje peníze.

Jistota za příplatek

Většina realitních kanceláří dá klientovi na výběr dvě možnosti: může buď použít účet kanceláře samotné, což je značně riskantní procedura, nebo může využít služeb třetí osoby, ideálně právníka či notáře, u níž bude částka uložena a která ji vydá za podmínek stanovených ve smlouvě. Realitní makléři tuto možnost sice nabízejí, ale neopomenou zdůraznit, že není zadarmo – poplatek se pohybuje v řádu tisíců korun.

Úschova ceny na samostatném účtu

Existuje ale ještě i třetí možnost, a to nechat zřídit samostatný garanční účet, na němž bude zaplacená částka uložena a ze kterého bude uvolněna za předem dohodnutých podmínek. Solidní realitní kanceláře tuto službu nabízí i dnes, nový realitní zákon, který by měl začít platit v roce 2017, ji má ukládat všem realitním makléřům za povinnost.

Pro další rady, jak se nenechat napálit při obchodu s realitami, čtěte http://www.blacklistreality.cz/