O tom, jak skryté vady mohou znehodnotit nemovitost a zkomplikovat její nákup, jsme již psali; jedná se ale jen o jednu stranu mince. Podvodníci a oportunisté se nacházejí i mezi kupujícími a skrytá vada se nám může tvrdě nevyplatit, i když nemovitost prodáváme: talentovaný šibal dokáže se skrytými vadami pravá kouzla.

Sága o tekoucím topení

Představme si následující situaci: je pěkný jarní den a zrovna prodáváme byt v horním patře starého ale bytelně postaveného bytového domu. Zájemci o koupi se líbí poloha objektu, zařízení bytu, kterým jsme ho pečlivě provedli, a oceňuje i starosvětsky útulnou atmosféru celé lokality. Cena, kterou nabízí, je sice trochu nižší, ale nakonec se dohodneme, převod proběhne bez problémů a my můžeme na celou záležitost s klidem zapomenout.
Pak přijde zima a s ní první mrazíky. Z ničeho nic se nám ozve člověk, který byt koupil, s tím, že jsme mu ho prodali s vadným topením, které dosud samozřejmě nepotřeboval. Nyní ho zapnul a představme si onu hrůzu hrůzoucí, ta mrcha teče. Voda se dostává do bytu, kde v ní bují očividně mrazuvzdorná plíseň. Voda protéká podlahou a zalévá kromě sousedových kytiček i jeho potomstvo. Voda zatéká do zdí a hrozí, že tam zamrzne a naruší statiku domu, který se kvůli naší nedbalosti klidně může celý sesypat. A co že s tím hodláme udělat?

Dvojsečné právo

Podle zákona má kupující na takovou stížnost nárok. Občanský zákoník zaručuje při nákupu realit jistou záruční doba: po dobu pěti let od provedení obchodu zodpovídá za nápravu škody vzniklé skrytými vadami prodávající. Jedná se ale o skryté vady, které byly přítomny už v okamžiku, převzetí nemovitosti.

Zákon tímto způsobem chrání práva kupujícího, ale zároveň mu poskytuje možnost tato práva zneužít. Až příliš často dochází k falešným stížnostem na vady vzniklé až po předání nemovitosti – nebo dokonce vady uměle čistě za tímto účelem vyrobené.

Jak se bránit zneužívání skrytých vad?

Nejefektivnější metodou boje proti tomuto typu podvodu je prevence; zde nezbývá než doporučit opatrnost a – stejně jako v případě, že nemovitost kupujeme – profesionální inspekci. Inspektor v rámci své prohlídky vypracuje zprávu, ve které všechny nalezené vady popíše, případně cenově ohodnotí. Nejedná se tedy jen o nástroj paranoidních kupujících a prostředek, jak snížit cenu nemovitosti; inspekce pomáhá zajistit obě strany transakce. Proto by výsledky inspekce měly vždy být připojeny ke kupní smlouvě – oficiálně tak potvrzujeme, že obě strany vědí, na čem jsou.